Enerji Verimliliği Çözümü | S.S.S.
13609
page,page-id-13609,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.3,vc_responsive

Sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için sık sorulan soruları derledik.

TEDARİK NEDİR?

Elektrik enerjisinin ve/veya kapasitenin toptan veya perakende satışını ifade eder.

TEDARİKÇİ NEDİR?

Elektrik enerjisi ve/veya kapasite sağlayan üretim şirketleri ile tedarik lisansına sahip (toptan satış ya da perakende satış) şirketleri ifade eder.

TEDARİK (SATIŞ) ŞİRKETİ NEDİR?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından, elektrik enerjisinin toptan ve/veya perakende satılması, ithalatı, ihracatı ve ticareti faaliyetleri ile iştigal yetkisi verilmiş tüzel kişiliklerdir.

SERBEST TÜKETİCİ KİMDİR?

EPDK tarafından her yıl Ocak ayında belirlenen elektrik enerjisi miktarından (Serbest Tüketici Limiti) daha fazla tüketimi bulunduğu veya iletim sistemine doğrudan bağlı olduğu veya organize sanayi bölgesi (OSB) olduğu için tedarikçisini seçme hakkına sahip gerçek veya tüzel kişidir.

Serbest tüketicilik hakkının kazanılıp kazanılmadığı, sayaçlardaki tüketime göre belirlenir.

SERBEST TÜKETİCİ LİMİTİ NEDİR?

Gerçek veya Tüzel kişinin serbest tüketici niteliğine kavuşması için EPDK tarafından her yıl Ocak ayında belirlenen elektrik enerjisi miktarıdır.

2016 yılı için belirlenen Serbest Tüketici Limiti 3600 kWh/yıl dır.

Bu miktar ortalama fatura bedeli KDV dahil aylık 120 TL’ye denk gelmektedir.

KİMLER SERBEST TÜKETİCİ OLABİLİR?

TEK SAYACA sahip gerçek veya tüzel kişinin toplam tüketimi,

BİRDEN FAZLA SAYACA sahip gerçek veya tüzel kişinin her bir sayacının toplam tüketimi,

ORTAK SAYACA sahip gerçek veya tüzel kişilerin toplam tüketimi (tek başlarına serbest tüketici olamazlar),

önceki takvim yılı içinde veya bulunulan yıl içinde Serbest Tüketici Limitini geçerse, ilgili kişi   serbest tüketici niteliği kazanmış olur.

TAŞINMA DURUMUNDA SERBEST TÜKETİCİ NİTELİĞİNİ KAYBEDER MİYİM?

Taşınılan yerdeki sayacın tüketimine göre değişmektedir . Söyle ki;

  • Eğer önceki sayaçta tüketilen miktar Serbest Tüketici Limitini geçtiği halde taşınılan yerin sayacının tüketimi önceki takvim yılı içinde veya bulunulan yıl içinde Serbest Tüketici Limitini geçmediyse serbest tüketici niteliğini kaybetmiş olur.

 

  • Eğer eski sayaçta tüketilen miktar Serbest Tüketici Limitini geçtiği halde yeni sayaca taşınıldığında tüketimi sıfır olacağı için serbest tüketici niteliğini kaybetmiş olur. Ancak yeni sayaçta serbest tüketici limitini geçtiğinde serbest tüketici olur.
SERBEST TÜKETİCİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Serbest Tüketiciler ikili anlaşmalarla istedikleri tedarikçiden enerji temin edebileceklerdir.

Tedarikçi şirketlerin sağlayacakları uygun fiyatlardan yararlanabileceklerdir.

FİYATLAKIYASLA.COM KİMDİR?

Serbest Tüketici hakkını elde etmiş olan tüm tüketiciler için hiçbir BEDEL ödemeden en düşük elektrik fiyatını piyasadaki tüm tedarikçileri tarayarak bulmaktayız.

Buna ek olarak, titizlikle seçilen iş ortaklarımız aracılığıyla iş yerinizdeki verimi artırıp enerji tasarrufu sağlayan çözümler sunmaktayız.

Fiyatlakiyasla.com Müşteri ile en avantajlı fiyatı sunan Tedarik Şirketini buluşturan çözüm platformudur.

Kısacası, Fiyatlakiyasla.com ile Düşük Fiyat ve Verimli Enerji Kullanımı sayesinde BÜYÜK TASARRUF elde etmiş oluyorsunuz.

FİYATLAKIYASLA.COM HİZMETİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Hizmetimizden faydalanabilmek için Serbest Tüketicilik hakkınızı kazanmış olmanız yeterlidir.

FİYATLAKIYASLA.COM HİZMETİNDEN FAYDALANMAK İÇİN BİR ÜCRET ÖDEMEM GEREKİYOR MU?

HAYIR. Hiçbir BEDEL ödemenize gerek yoktur.

TEDARİKÇİNİN DEĞİŞİM SÜRECİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLMEK İÇİN SAĞLAMAM GEREKEN HERHANGİ BİR TEKNİK ŞART VAR MI?

Tedarikçi değişim süreci için serbest tüketicinin sayacının elektronik olması gerekmektedir. Tüketicinin sayacının mekanik olması halinde ilgili dağıtım şirketine başvuru yapılarak sayacın değişmesi talep edilebilir. Sayacınız değiştirilerek “Serbest Tüketici” aboneliğine geçişiniz sağlanabilir. Bağlı olduğunuz dağıtım şirketiyle görüşerek sayacınızın değişim işlemlerini ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz.

SERBEST TÜKETİCİ HAKKINI KAZANDIĞIMDA NE YAPMAM GEREKİYOR?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki serbest tüketici olduğunuzda elektriğinizi istediğiniz tedarik firmasından alabiliyorsunuz.

Fakat, Türkiye’de şu anda 170 i aşkın tedarikçi olduğunu hatırlatmak isteriz.

Ayrıca zamanınız kısıtlı ve işinize odaklanmanız gerekiyor.

Bu noktada, Fiyatlakiyasla.com ile irtibata geçip ilgili talebinizi iletiyorsunuz.

Aylık ortalama tüketiminiz incelenerek sizi en uygun portföye dahil ediyoruz. Akabinde piyasada yer alan tedarikçi araştırmasını başlatıyoruz.

Arastırma neticesinde size en ucuz elektrik fiyat seçeneklerini sunuyoruz. Fiyatlar arasından size en avantajlı olanını seçtikten sonra sizi Yeni Tedarikçi firma ile biraraya getiriyoruz.

Ardından taraflar ( Siz ve Yeni Tedarikçiniz) Tedarikçi Sözleşmesi yaparak süreç sonlandırılıyor.

Üstelik bu hizmetten  BEDELSİZ faydalanıyorsunuz.

TEDARİKÇİ SÖZLEŞMESİ (İKİLİ ANLAŞMA) NEDİR?

Serbest Tüketici ve Tedarik (Satış) şirketi arasında yapılan satış sözleşmesidir. Taraflar sözleşmenin içeriğini serbestçe belirleyebilir. Tedarikçi Değişimi sürecinin başlangıcı için yapılması gereken ilk adımdır.

Burada Fiyatlakiyasla.com aracılığıyla en uygun teklifi sunan Tedarikçiyi sizinle buluşturup Tedarikçi Değişim sürecinizi başlatmış olacağız.

TEDARİK ŞİRKETİ DEVİR/DEĞİŞİM İŞLEMLERİNİ KİM GERÇEKLEŞTİRİYOR?

Bütün tedarik şirketi devir işlemleri Yeni Tedarikçiniz tarafından yürütülecektir.

  • Serbest Tüketici hakkınızı kullanmak ve tedarikçiniz değişim işleminizi gerçekleştirmek istediğinizde Yeni Tedarikçiniz her ayın 6. gününden önceki son işgünü saat 24:00 e kadar sistemde kaydınızı yapacaktır. Ardından, bir sonraki ayın 1. günü tedarikçi değişim süreciniz tamamlanacaktır.
  • Serbest Tüketicilik hakkınızı halihazırda kullanıyor fakat başka bir tedarikçiden elektrik satın almak istediğinizde Yeni Tedarikçiniz her ayın 10. gününden önceki son işgünü saat 24:00 e kadar sistemde kaydınızı yapacaktır. Ardından, bir sonraki ayın 1. günü tedarikçi değişim süreciniz tamamlanacaktır.
FATURALANDIRMA VE SAYAÇ OKUMA HİZMETİ KİMLER TARAFINDAN YAPILMAKTADIR?

Bölgenizdeki yetkili kurum olan Dağıtım Şirketi sayaç okuma hizmetini sağladıktan sonra okunan sayaç verilerine göre Tedarik Sözleşmenizde belirtilen aktif enerji bedeline istinaden faturalandırma işlemi Yeni Tedarikçiniz tarafından yapılmaktadır.

TEDARİKÇİMİ DEĞİŞTİRİNCE FATURALARIMI NEREYE ÖDEYECEĞİM?

Tedarikçi değiştirme işleminizin tamamlanmasından sonra Yeni Tedarikçiniz tarafından tüm ödeme detayları sizinle paylaşılacaktır.

YENİ TEDARİKÇİ'DEN ELEKTRİK ENERJİSİ SATIN ALIRSAM HATTIM, SAYACIM, TRAFOM DEĞİŞECEK Mİ?

Yeni Tedarikçinizden elektrik enerjisi satın almanız halinde hiçbir teknik altyapınız değişmeyecektir.
Sistemin ve iletim hatlarının bakım ve onarım hizmeti, sayaçların işletilmesi bölgenizde faaliyet gösteren elektrik dağıtım firması (BAŞKENT EDAŞ, BEDAŞ, AYEDAŞ, GEDAŞ, TOROSLAR EDAŞ vb.) tarafından verilmeye devam edecektir.

Sadece kullandığınız aktif elektrik enerjisi faturası Yeni Tedarikçiniz tarafından indirimli olarak fatura edilecektir.

DAĞITIM ŞİRKETİ NEDİR?

Belirlenen bir bölgede elektrik dağıtım ile iştigal eden tüzel kişiyi ifade eder.

TEDAŞ tarafından 21 farklı bölgeye ayrılarak özelleştirilen Türkiye elektrik dağıtım altyapısı günümüzde tamamen özel sektör tarafından işletilmektedir.

DAĞITIM ŞİRKETİNİN SORUMLULUK ALANI NEDİR?

Kaçak elektrik kullanımı, Trafo arızası, elektrik kesintisi, sayaçlarla ilgili hususlar ve benzeri tüm sorunlar Dağıtım şirketinin sorumululuk alanina girer.

Dolayısıyla, elektrik ile ilgili herhangi bir arıza, bakım ya da elektrik kesintisi durumları yaşandığında size hizmet vermekle yükümlü tek yetkili kurum bağlı olduğunuz BAŞKENT EDAŞ, BEDAŞ, AYEDAŞ, GEDAŞ, TOROSLAR EDAŞ vb. elektrik dağıtım şirketleridir.

İlgili yükümlülüklere ek olarak, sayaçlarınızı dağıtım şirketi görevlisi okur ve endeks bilgilerinizi bırakır. Sayaç okumalarınızı gerçekleştiren dağıtım şirketi, tedarikçi firmanın fatura düzenleyebilmesi için tüketim bilgilerinizin sisteme girişini yapmakla yükümlüdür.

Elektrik tedariği kesinlikle dağıtım şirketleri tarafından gerçekleşmez.

Kısacası, dağıtım şirketi elektrik satmaz.

YENİ TEDARİKÇİ'DEN ELEKTRİK ALDIĞIMDA HERHANGİ BİR KESİNTİ YAŞAR MIYIM?

Hayır, yaşamazsınız. Mevcut sisteminizde teknik açıdan hiçbir değişiklik söz konusu değildir. Mevcut sisteminizi kullanmaya devam edeceksiniz.

Fakat, bölgenizde arıza ya da planlı bir bakım olduğunda – ki bunu tüm Türkiye şehirlerinde yaşama ihtimaliniz vardır- etrafınızda herkesin elektriği aynı anda kesilecektir.

ALINAN ELEKTRİĞİN KALİTESİNDE HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK OLACAK MIDIR?

Kullandığınız elektriğin kalitesinde hiçbir değişiklik olmayacaktır.

HERHANGİ BİR SEBEPTEN ÖTÜRÜ TEDARİKÇİ SÖZLEŞMEM FESHEDİLİRSE, ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞAR MIYIM?

Hayır, sözleşme feshinden dolayı elektrik kesintisi yaşanmaz, elektriğinizi bağlı bulunduğunuz dağıtım bölgesinde yer alan Görevli Tedarik Şirketinden almaya devam edebilirsiniz. Bu işlem için bölgenizdeki görevli tedarik firması ile Perakende Satış Sözleşmesi imzalamanız gerekecektir.

GÖREVLİ TEDARİK ŞİRKETİ NEDİR?

Görevli tedarik şirketi, ilgili dağıtım bölgesinde bulunan serbest tüketici olmayan ve serbest tüketici niteliğini haiz olduğu hâlde başka bir tedarikçiden elektrik enerjisi temin etmeyen (tedarikçi sözleşmesi yapmamış) tüketicilere Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından her çeyrek açıklanan perakende satış tarifeleri üzerinden elektrik enerjisi satışı yapar.

PERAKENDE SATIŞ SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Perakende Satış Sözleşmesi, görevli tedarik şirketleri ile serbest tüketici olmayan ve serbest tüketici niteliğini haiz olduğu hâlde başka bir tedarikçiden elektrik enerjisi temin etmeyen (tedarikçi sözleşmesi yapmamış) tüketiciler arasında imzalanan satış sözleşmesidir.